Gateway Gazette

2015 Alberta 55 Plus Winter Games Final Medal Results

By Martina Emard

Final Medal Count

# Zone Gold Silver Bronze
1 3 12 10 12
2 1 6 11 10
3 6 13 4 3
4 4 7 3 5
5 2 1 5 7
6 5 3 8 2
7 8 2 3 2
8 7 1 1 4

Zone Map.psdZone 1: Sunny South; Zone 2: Big Country; Zone 3: Calgary; Zone 4: Parkland; Zone 5: Black Gold/Yellowhead; Zone 6: Edmonton; Zone 7: Northeast; Zone 8: Peace Country

For up-to-date and searchable Games results, please visit the Alberta Games online results database.

Congratulations to all participants of the 2015 Alberta 55 Plus Winter Games!
The 2015 Alberta 55 Plus Winter Games Society would like to thank all their sponsors, organizers, volunteers, participants and the Lethbridge community for achieving their mission; to connect the community through competition, sportsmanship, volunteerism, recreation and cultural activities.

Lethbridge Games volunteers will be honoured at a volunteer appreciation supper Sunday evening at ENMAX starting at 5 p.m. Entertainment will be provided by Trevor Panczak, sponsored by Country 95 FM.

 

 

Participants and final results for Zone 2:

# Last Name First Name Sport Event Zone City/Town Place Score
1 Anderson Jim Ice Curling 55+ Men 2 Cochrane 5
2 Barfrieder Karl Carpet Bowling 70+ Open Team 2 Airdrie 2
3 Barker Barbara Bowling 5-Pin 55+ Mixed Team of 4 (POA) 2 Drumheller 4
4 Barker Michael Bowling 5-Pin 55+ Mixed Team of 4 (POA) 2 Drumheller 4
5 Barnard Douglas Bowling 5-Pin 65+ Men’s Singles (Scratch) 2 Acme 8 391
6 Bembridge Gary Hockey 60+ Open 2 Okotoks 3
7 Benedict Glenn Hockey 60+ Open 2 Hanna 3
8 Biagioni Janet Ice Curling 55+ Women 2 Calgary 5
9 Bish Dale Hockey 60+ Open 2 Hanna 3
10 Bleaney Jane Ice Curling 55+ Women 2 Calgary 5
11 Bowyer Brian Carpet Bowling 70+ Open Team 2 Airdrie 2
12 Brian Nelson Ice Curling 65+ Men 2 Cremona 6
13 Bridger Robert Hockey 65+ Open 2 Airdrie 3
14 Bryanton Earl Pool – Snooker 55+ Open 2 Drumheller 5 4
15 Burkinshaw Don Hockey 60+ Open 2 Sundre 3
16 Cadman Alf Hockey 70+ Open 2 Olds 4
17 Campbell Doug Ice Curling 55+ Men 2 Cochrane 5
18 Carter Ted Hockey 70+ Open 2 Airdrie 4
19 Chrest Larry Bowling 5-Pin 75+ Men’s Singles (Scratch) 2 Olds 1 1383
20 Clayton Keith Hockey 70+ Open 2 Strathmore 4
21 Coates Anita Bowling 5-Pin 70+ Mixed Team of 4 (POA) 2 Cremona 7
22 Conrad Marilyn Bowling 5-Pin 65+ Women’s Singles (Scratch) 2 Chestermere 8 842
23 Czuy John Hockey 70+ Open 2 Cochrane 4
24 Dawson Norma Badminton 65+ Women’s Doubles 2 Millarville 4
25 Dawson Norma Badminton EXTRA MEDAL EVENT – 65+ Mixed Doubles 2 Millarville 7
26 Dayment Rose Marie Ice Curling 55+ Mixed 2 Longview 5
27 Deardoff Douglas Bowling 5-Pin 55+ Mixed Team of 4 (POA) 2 Drumheller 4
28 Docken Clint Hockey 65+ Open 2 Bragg Creek 3
29 Domshy Ernest Badminton 80+ Men’s Doubles 2 Calgary 4
30 Domshy Ernest Badminton EXTRA MEDAL EVENT – 65+ Mixed Doubles 2 Calgary 7
31 Eastcott Bruce Hockey 55+ Open 2 Crossfield 8
32 Edwards Lee Bridge Duplicate 55+ Open 2 Bragg Creek 8
33 Edwards Linda Bridge Duplicate 55+ Open 2 Bragg Creek 8
34 Farrer Kenneth Euchre 55+ Open 2 Okotoks 9
35 Farrer Stephanie Euchre 55+ Open 2 Okotoks 9
36 Farwell Jerry Hockey 55+ Open 2 Calgary 8
37 Folkers Al Carpet Bowling 55+ Open Team 2 Airdrie 3
38 Fountain Betty Ann Darts 55+ Women’s Singles 2 Strathmore 2 9
39 Fountain Betty Ann Darts EXTRA MEDAL EVENT – 55+ Women’s Doubles 2 Strathmore 5 6
40 Geraldi Mike Ice Curling 70+ Men 2 Okotoks 2
41 Gibbie Karl Badminton 80+ Men’s Doubles 2 Cochrane 4
42 Gibbie Karl Badminton EXTRA MEDAL EVENT – 65+ Mixed Doubles 2 Cochrane
43 Gibbie Nancy Badminton 65+ Women’s Doubles 2 Cochrane 4
44 Gibbie Nancy Badminton EXTRA MEDAL EVENT – 65+ Mixed Doubles 2 Cochrane
45 Gilkyson Ray Hockey 70+ Open 2 La Glace 4
46 Gillman Deborah Euchre 55+ Open 2 Airdrie 10
47 Gilroy Phil Hockey 60+ Open 2 Delia 3
48 Girard Roland Hockey 65+ Open 2 Banff 3
49 Goon Howie Hockey 65+ Open 2 Banff 3
50 Grainger Ben Ice Curling 65+ Men 2 Cochrane 6
51 Griep Cheryl Badminton 55+ Women’s Doubles 2 Okotoks 4
52 Griep Cheryl Badminton EXTRA MEDAL EVENT – 55+ Mixed Doubles 2 Okotoks 8
53 Gundlock Leonard Hockey 55+ Open 2 Airdrie 8
54 Hallewell Harry Ice Curling 70+ Men 2 Okotoks 2
55 Harcourt Roger Hockey 70+ Open 2 Beaverlodge 4
56 Harper Randolph Hockey 65+ Open 2 Canmore 3
57 Harris Ian Hockey 70+ Open 2 Okotoks 4
58 Hart Mike Hockey 55+ Open 2 Calgary 8
59 Hartsburg Lynn Ice Curling 55+ Women 2 Calgary 5
60 Hartung Garth Hockey 55+ Open 2 Rockyview County 8
61 Hawkes Gary Ice Curling 55+ Men 2 Cochrane 5
62 Hawksworth Walter Scrabble 70+ Open 2 Mirror 3
63 Hertz Patrick Hockey 60+ Open 2 Calgary 3
64 Hopping Dean Ice Curling 55+ Men 2 Cochrane 5
65 Horbachewski Stan Hockey 70+ Open 2 Okotoks 4
66 Horbay Les Hockey 60+ Open 2 Canmore 3
67 Huntley Max Hockey 65+ Open 2 Lyalta 3
68 Jacques Irene Bowling 5-Pin 75+ Women’s Singles (Scratch) 2 Three Hills 8 746
69 Jensen Gwen Ice Curling 65+ Women 2 Carstairs 6
70 Jorgensen Helen Bowling 5-Pin 70+ Mixed Team of 4 (POA) 2 Olds 7
71 Kerr Gord Hockey 55+ Open 2 Didsbury 8
72 Kinsman Tom Hockey 65+ Open 2 Okotoks 3
73 Kruger Arnold Badminton 55+ Men’s Doubles 2 Sundre 6
74 Kruger Arnold Badminton EXTRA MEDAL EVENT – 55+ Mixed Doubles 2 Sundre 8
75 Larson Barb Ice Curling 55+ Mixed 2 Okotoks 5
76 Lee Bill Darts 70+ Men’s Singles 2 Canmore 4 8
77 Lee Bill Darts EXTRA MEDAL EVENTS – 55+ Men’s Doubles 2 Canmore 3 7
78 Leslie James Carpet Bowling 55+ Open Team 2 Airdrie 3
79 Lipski Hartmut Badminton 55+ Men’s Doubles 2 Olds 6
80 Lipski Hartmut Badminton EXTRA MEDAL EVENT – 55+ Mixed Doubles 2 Olds 7
81 Macdonald Graham Hockey 65+ Open 2 Banff 3
82 Markham Earl Bowling 5-Pin 70+ Mixed Team of 4 (POA) 2 Didsbury 7
83 Markham Leslie Bowling 5-Pin 70+ Mixed Team of 4 (POA) 2 Carstairs 7
84 Martin Richard Hockey 55+ Open 2 Carstairs 8
85 Mccoy Miller Hockey 70+ Open 2 Didsbury 4
86 Mcdonald Lynn Hockey 65+ Open 2 Olds 3
87 McEwen Colin Hockey 55+ Open 2 Didsbury 8
88 Mckenzie Eleanor Ice Curling 65+ Women 2 Carstairs 6
89 Meers Gary Hockey 60+ Open 2 Acadia Valley 3
90 Meyer Glenn Hockey 60+ Open 2 Hanna 3
91 Miller Mildred Euchre 55+ Open 2 Airdrie 10
92 Molnar Carolyne Ice Curling 65+ Women 2 Carstairs 6
93 Morris Vivian Table Shuffleboard 55+ Open Doubles 2 Airdrie 2 10
94 Murdoch Robert Hockey 65+ Open 2 Canmore 3
95 Nelson Lloyd Ice Curling 55+ Mixed 2 Black Diamond 5
96 Neustaeter Dave Bowling 5-Pin 55+ Men’s Singles (Scratch) 2 Carstairs 7 782
97 Neustaeter Nettie Scrabble 55+ Open 2 Carstairs 6
98 Nicolson Jim Ice Curling 55+ Mixed 2 Turner Valley 5
99 O’Bray Betty Ice Curling 65+ Women 2 Carstairs 6
100 Ouellette Valerie Carpet Bowling 70+ Open Team 2 Airdrie 2
101 Palmer Robert (Bert) Darts 55+ Men’s Singles 2 Chestermere 5 7
102 Palmer Robert (Bert) Darts EXTRA MEDAL EVENTS – 55+ Men’s Doubles 2 Chestermere 3 7
103 Panchuk Bernie Hockey 65+ Open 2 Redwood Meadows 3
104 Peters Reginald Table Shuffleboard 70+ Open Doubles 2 Olds 3 10
105 Phillips Debra Ice Curling 55+ Women 2 Calgary 5
106 Pierunek Larry Table Shuffleboard 70+ Open Doubles 2 Olds 3 10
107 Pocock Shirley Badminton 55+ Women’s Doubles 2 Cayley 4
108 Pocock Shirley Badminton EXTRA MEDAL EVENT – 55+ Mixed Doubles 2 Cayley 7
109 Poffenroth Don Hockey 55+ Open 2 Didsbury 8
110 Poffenroth Ron Hockey 55+ Open 2 Didsbury 8
111 Richardson Frank Hockey 65+ Open 2 Olds 3
112 Richardson Stephen Hockey 65+ Open 2 Olds 3
113 Risdon Doug Hockey 70+ Open 2 Strathmore 4
114 Risdon Leon Hockey 70+ Open 2 Okotoks 4
115 Roszell Jack Ice Curling 70+ Men 2 Okotoks 2
116 Sauve Ken Hockey 70+ Open 2 Gleichen 4
117 Shaw Bob Hockey 60+ Open 2 Banff 3
118 Shaw William Hockey 55+ Open 2 Carstairs 8
119 Sherriffs Doug Ice Curling 65+ Men 2 Cremona 6
120 Shields Carl Hockey 60+ Open 2 Banff 3
121 Shimek Gerald Hockey 60+ Open 2 Okotoks 3
122 Sieb Margaret Bowling 5-Pin 55+ Women’s Singles (Scratch) 2 Calgary 6 947
123 Smart Al Hockey 55+ Open 2 Carstairs 8
124 Smith Grant Hockey 60+ Open 2 Hanna 3
125 Snodgrass Tom Hockey 60+ Open 2 Okotoks 3
126 Stancer Doug Hockey 70+ Open 2 Didsbury 4
127 Thompson Garth Hockey 55+ Open 2 Other 8
128 Tomecek Donna Darts 70+ Women’s Singles 2 Cochrane 2 10
129 Tomecek Donna Darts EXTRA MEDAL EVENT – 55+ Women’s Doubles 2 Cochrane 5 6
130 Topp Lynn Ice Curling 70+ Men 2 De Winton 2
131 Traquair Joan Bowling 5-Pin 55+ Mixed Team of 4 (POA) 2 Drumheller 4
132 Tsang Leigh Hockey 70+ Open 2 Cochrane 4
133 Tullikopf Betty Joan Bridge Duplicate 55+ Open 2 Three Hills 14
134 Tullikopf John Bridge Duplicate 55+ Open 2 Three Hills 14
135 Turcotte Lucien Carpet Bowling 55+ Open Team 2 Airdrie 3
136 Verreault Andy Pool – Snooker 70+ Open 2 Drumheller 7 2
137 Wecker Ryan Hockey 60+ Open 2 Hanna 3
138 Wedow Norma Table Shuffleboard 55+ Open Doubles 2 Airdrie 2 10
139 Weidman Harold Hockey 65+ Open 2 Cochrane 3
140 Welton Earl Carpet Bowling 70+ Open Team 2 Airdrie 2
141 Whitehead Donald Hockey 65+ Open 2 Cochrane 3
142 Whiteway Terry Hockey 55+ Open 2 Airdrie 8
143 Whitlow David Ice Curling 65+ Men 2 Cremona 6
144 Wood Brian Carpet Bowling 55+ Open Team 2 Chestermere 3

Related Articles

Leave a Reply